Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Etno wiosna

Dzień kota

Witamy w naszej szkole

Cicha noc...

Cicha noc...

Jesienna wystawa "Drzewo"

Fonolandia - zajęcia edukacyjno-profilaktyczne

W grafice znajduje się logo projektu, logo Pomorza Zachodniego i logo Fundacji Motywacja i Działanie. W naszej Szkole dla uczniów klas III i IV odbyły się zajęcia edukacyjno-profilaktyczne pn. FONOLANDIA. Zajęcia poprowadzone zostały przez profilaktyka z Fundacji Motywacja i Działanie.

Dotyczyły realizacji profilaktyki opartej na badaniach naukowych (EBP) Evidence Based Prevention Fonolandia - to pierwszy w Polsce kompleksowo opracowany projekt edukacyjno-profilaktyczny dotyczący odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych. Powstał na podstawie najnowszych wyników badań dotyczących fonoholizmu, nadużywania smartfonów i cyberprzemocy. Został przygotowany przez ekspertów z Fundacji Dbam o Mój Z@sięg, która wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim przeprowadziła w latach 2015–2016 ogólnopolskie badania dotyczące fonoholizmu i problemu cyberprzemocy, w których wzięło udział 22 086 uczniów oraz 3471 nauczycieli. Najważniejsze wnioski wraz z rekomendacjami zostały opublikowane w „Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych. Szczegółowa charakterystyka zjawiska fonoholizmu w Polsce. Raport z badań”. Badania te unaoczniły skalę problemu fonoholizmu w polskich szkołach. Skierowany do dzieci w wieku szkolnym (klasy 1-3) i ich rodziców. Do Fonolandii zapraszają Ida i Antek – główni bohaterowie. Dzięki nim dzieci poznają świat mediów cyfrowych. Bohaterowie towarzyszą uczestnikom projektu przez 15 bloków tematycznych. Tematy realizowane są podczas zajęć opartych na pracy z zeszytem ćwiczeń i pracach domowych. Każde spotkanie poświęcone jest innym zagadnieniom, krok po kroku wprowadzającym w tematy związane z używaniem smartfonów, tabletów czy Internetu. Podczas poszczególnych zajęć dzieci uczą się, czym są media cyfrowe i urządzenia mobilne oraz jak z nich odpowiedzialnie korzystać, poznają również skutki nadużywania telefonów komórkowych, smartfonów, tabletów czy komputerów. Właściwe zajęcia to 3 spotkania w małych grupach z prowadzącym łącznie 6 godzin i praca własna w domu dziecka z rodzicem.
Zajęcia współfinansowane zostały z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Banery/Logo