Dogoterapia

Pies labrador - Bajka
Bajka

W naszej Placówce prowadzone są zajęcia dogoterapii. Jest to terapia wykorzystująca kontakt z psem. Można ją stosować w pracy z dziećmi.
Zajęcia te oddziaływają na sferę emocjonalną, sprzyjają eliminowaniu agresji i autoagresji, kształtowaniu pozytywnych emocji, wspomagają rozwój empatii i samoocenę. Udział psa wpływa na koncentrację uwagi, rozwój funkcji poznawczych, pobudza zmysł wzroku, słuchu, dotyku i węchu. Dzieci uczą się określania związków przyczynowo – skutkowych, rozpoznawania kolorów i kształtów, różnic i podobieństw.
Dzięki nawiązaniu i pogłębieniu kontaktu z psem, dziecko czuje się pewniej, łatwiej nawiązuje kontakty społeczne, poprawia komunikację, zdobywa nowych przyjaciół.
Na aktywność fizyczną dziecka wpływają różnego rodzaju zabawy. Wykorzystuje się tu fakt, że dzieci mające problem z nawiązaniem kontaktu, z większą łatwością nawiązują więź z psami. Zmniejsza się ilość zachowań niepożądanych takich jak: trzepotanie rękami, kręcenie się w kółko, mruczenie czy krzyczenie. Zwiększają się zachowania społeczne dzieci: inicjowanie zabawy, przyłączanie się do bawiącego z psa i terapeuty, naśladowanie psa. Cechy psów, atrakcyjne dla zmysłów dziecka i nowość terapii zwiększają otwarcie dziecka na otoczenie, co terapeuta wykorzystuje w zaplanowany sposób. Połączenie oddziaływania dziecko-pies i dziecko-terapeuta jest kluczowe do osiągnięcia rezultatów. Terapeuta pełni dla dziecka rolę przewodnika, który naucza, jak się komunikować i bawić z psem.
Dogoterapia przynosi szczególne efekty u dzieci ze spektrum autyzmu. Większość dzieci reaguje bardzo entuzjastycznie na zwierzęta. Terapia z psem wzmacnia ,pozytywnie oddziałując na zdrowie i psychikę dziecka.

Dogoterapeuta- Krystyna Makowska

ul. Piastowska 55
72-600 Świnoujście
Sekretariat:  tel: 91 321 54 26
sekretariat@sosw.swinoujscie.pl
Interferie Hotel Medical Spaw Świnoujściu
Stowarzyszenie Proficio
Port Szczecin-Świnoujście
Interferie Hotel Medical Spaw Świnoujściu
Stowarzyszenie Proficio
Port Szczecin-Świnoujście
heartstargraduation-hat Skip to content